با مراجعه پرسنل این پایگاه به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان آنها از زبان یکی از مدیران می شنوند که پرداخت حقوق 6 ماه گذشته به پایگاه چغازنبیل غیر قانونی است.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 شوشان : پایگاه جهانی چغازنبیل نخستین پایگاه جهانی ایران که در دهه 70 خورشیدی طی توافق به عمل آمده بین سازمان میراث فرهنگی ایران، یونسكو، بنیاد اعتباری ژاپن و همكاری موسسه كراتر فرانسه (موسسه بین‌المللی حفاظت از بناهای خشتی) شکل گرفت و به عنوان مادر پایگاههای ایران معروف است که علی رغم همه کوشش های مدیریت فعلی به لحاظ مالی با شرایط بحرانی مواجه شده و همین موضوع باعث گشته تا کلیه مدیران و کارشناسان و پرسنل این پایگاه 6 ماه حقوق دریافت نکنند.

در این میان پرسنل پایگاه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر نیز که در طی دوماه گذشته حقوقی دریافت نکرده اند پیش بینی می کنند که تا تا ماههای دیگر نیز وضع بر همین منوال گذشته و با شرایط سختی مواجه خواهند شد و حتی شنیده های ما حاکی از آن است که بخشی از کارشناسان این پایگاه در صدد شکایت از سازمان میراث فرهنگی هستند.

بارها شاهد بوده ام که کلیه پرسنل پایگاه چغازنبیل در شرایط عادی با حساسیت و علاقه تمام به امور پایگاه پرداخته و سعی در رفع کاستی ها و کمبودهای موجود بوده اند اما شرایط پیش رو و دور بودن پرسنل پایگاه از ناحیه شهری و کمبود امکانات باعث گشته تا دچار کلافگی شوند.

اما پایگاه جهانی چغازنبیل که از جمله مهم ترین و بهترین پایگاههای جهانی محسوب می شود بیش از 50 نیرو دارد که بخش عمده ای از آنان متاهل و به دلیل دریافت نکردن حقوق شرایط سختی را می گذرانند.

شنیده ها و پیگیری های ما حاکی از آن است که پایگاهای جهانی در استانها زیر نظر امور پایگاههای جهانی کشور در تهران اداره می شوند اما حقوق پرسنل این پایگاهها از تهران به استان واریز شده و در نهایت پرداخت می شود اما با مراجعه پرسنل این پایگاه به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان آنها از زبان یکی از مدیران امور مالی این اداره کل می شنوند که پرداخت حقوق 6 ماه گذشته به پایگاه چغازنبیل غیر قانونی است و برای مطالبه حقوق خود از تهران اقدام کنید. این اظهار نظر که باعث خشم کلیه پرسنل می شود کلیه کارشناسان و عوامل پایگاه از مدیریت تا کارشناسان و نیروهای حفاظت از محوطه ها را دچار سردرگمی کرده است.

اما در ادامه پیگیری های به عمل آمده متوجه شدیم که مدیریت پایگاه جهانی چغازنبیل نیز از یک ماه گذشته تا کنون در تهران به سر می برد تا شاید با انجام گفت و گوها و رایزنی ها مشکل حقوق خود و دیگر پرسنل این پایگاه را حل کند.

نگرانی ها از بی انگیزه شدن در بین پرسنل این پایگاه به حدی است که شاید در روند نظارت، حفاظت، مطالعه، بررسی و دیگر آثار معماری محوطه چغازنبیل که شامل خودِ ذیقورات، حصار درونی، معبـد نپیریشا (جبهه شمال غربی)، معبد كیریریشا (جبهه شمال غربی) ،معبد ایشنی قَـرَب (جبهه شمال غربی)، کلیه دروازه ها، نیایشگاها، حصار میانی، کلیه معابد احتمالی چهارگوش جنوب شرقی و غربی، برج نوركیپرات در جبهه جنوب شرقی، كانال آب (محل تخلیه آب)، كاخ آرامگاه ها ومقابر شاهی، خانه های مسکونی و... تاثیر خواهد گذاشت.

چغازنبیل از ویژگی‌های ممتازی در زمینه‌های مختلف معماری، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی برخوردار است که از جمله اینها می توان به اولین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی، برخورداری از بزرگترین آثار معماری برجای مانده از تمدن ایلام میانه که تاکنون حفاری شده است، متایز از لحاظ تیپولوژی معماری، نسبت به سایر نمونه‌های مشابه‌، برخورداری از اصالت تاریخی در ارتباط با مصالح و محیط، برخورداری از مفهوم تسلسل و یکپارچگی در منظر، ساختار و ارتباط المان‌ها، مکان‌یابی و استفاده منطقی از عوارض طبیعی در جهت ماندگاری و شکوه هرچه بیشتر محوطه، برخوردار از شناسنامه معرفی مستند در قالب آجرهای کتیبه‌دار، درهم آمیختگی مظاهر آئینی با جاذبه‌های طبیعی و... اشاره کرد که این مهم باعث شده‌ تا چغازنبیل در زمره محوطه‌هایی قرار گیرد که در سطح ملی و بین‌المللی شاخص و مطرح باشد.

 

بی شک بی توجهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در صورتی که به مسائل مالی و امکانات مورد نیاز پایگاههای جهانی توجه نشان ندهد

باید شاهد کند شدن وظایف بخش‌هایی همچون آزمایشگاه ‌حفاظت و مرمت، كتابخانه، دفتر رایانه، تالاركتیبه، بانك سفال و بخش اداری که به مواردی همچون مستندسازی، مطالعات باستان‌شناسی، معماری، زمین‌شناسی، شناخت مواد و مصالح، ‌زیست‌محیطی، حفاظت و مرمت، ژئوفیزیك و غیره می پردازند بود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات