نایب رییس نظام صنفی کشاورزان شوش گفت: با وجود این‌که بیش از دو ماه است که گندم کشاورزان به نرخ خرید تضمینی توسط شرکت خدمات حمایتی خریداری شده است اما تاکنون مبلغی به حساب کشاورزان واریز نشده است.
 
سیدامیر فراغت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌خوزستان، عنوان‌کرد: در حوزه‌ی کرخه به کشاورزان به طور کلی ممنوعیت کشت اعلام شده و کشاورزان حوزه‌ی دز امسال فقط می‌توانند 50 درصد از سطح زیرکشت سال‌گذشته را کشت کنند و با توجه به این‌که بخش زیادی از اراضی کشاورزی زیرکشت نرفته، با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد.

 وی با اشاره به کمبود بذر ذرت در شوش خاطرنشان‌کرد: نیاز هر سال بیش از هزار تن بوده اما تاکنون فقط 200 تن تهیه شده است و کشاورزان به دلیل نبود بذر حتی در بازار آزاد نمی‌توانند محصول خود را به موقع کشت کنند.

 نایب رییس نظام صنفی کشاورزان شوش افزود: هر یک روز تأخیر در کشت ذرت معادل یک هفته تاخیر در موقع برداشت می‌باشد و در میزان برداشت نیز تأثیرگذار است.
 
فراغت ادامه‌داد: در حال حاضر باید کشاورز کشت و آبیاری اولیه را انجام می‌داد ولی به دلیل کمبود بذر و نقدینگی تاکنون هیچ اقدامی نکرده است.
 
وی تصریح‌کرد: تعاون روستایی امسال اعلام کرده که کود توزیع نمی‌کند و فقط انبارهای خود را در اختیار بخش‌خصوصی می‌گذارد تا کود را با قیمت‌ آزاد توزیع کند. با توجه به افزایش چند برابری قیمت کود، بخش‌خصوصی ‌تمایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه را ندارد، زیرا سودی عایدش نمی‌شود.
 
نایب رییس نظام صنفی کشاورزان شوش یادآورشد: در حال حاضر هیچ سازمانی از کشاورزان و بخش کشاورزی حمایت نمی‌کند و این امر نتایج جبران‌ناپذیری را تاکنون به بار آورده است؛ به‌طوری‌که در تولید گندم سال‌گذشته 40 درصد افت تولید داشتیم و با وجود مشکلات اخیر برای سال زراعی جدید در زمینه‌ی تولید ذرت نیز با افت بیش از 40 درصدی مواجه خواهیم بود.
 
فراعت اظهارداشت: اگر بذر ذرت تا چند روز دیگر تامین نشود، امسال تولیدی نخواهیم داشت؛ زیرا کشاورز کود و بذر خود را دریافت نکرده است و حتی از بازار آزاد هم نمی‌تواند تهیه کند. قیمت نهاده‌های موجود در بازار نیز بسیار بالا است و برای کشاورز به صرفه نیست که نهاده‌های خود را با این قیمت‌ها تهیه و کشت کند. درحال حاضر قیمت هر کیلوگرم ذرت خارجی 8 هزار تا 13 هزار تومان است.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic